Krzysztof Penderecki - Matrix 5 9/10
Kompilacja najwybitniejszych utworów kompozytora z okresu awangardowego. Zwróćcię uwagę na "Threnody for the Victims of Hiroshima". Partia smyczków na początku kojarzy mi się z odgłosem spadającej bomby. Wszystko to co jest potem to tylko narastająca groza i niepokój. Bardzo odważny utwór. Słuchając tych dźwięków jestem w stanie sobie wyobrazić jak mogą się czuć ludzie którzy w każdej chwili mogą zginąć - albo nawet zdają sobie z tego sprawę, jednak nie są w stanie już nic uczynić. Chaotyczne dźwięki w dalszej części kojarzą mi się z ruinami i martwymi ciałami. Tak brzmi śmierć. Niezwykle intrygującym utworem jest również "Canticum Canticorum Salomonis". Kompozycja na chór i orkiestrę. Brzmi to jak wizyta nocą w nawiedzonym domu. Album pełen jest fascynujących momentów. Tej muzyki się nie słucha - tę muzykę się czuje i przeżywa. Genialne utwory genialnego kompozytora.
Download
Ewa Braun - Stereo 8/10
Dosyć stara płyta wymarłego już niestety zespołu. Odkryłem ją bardzo niedawno. Ewa Braun na tym albumie gra głównie post-rocka z elementami noise rocka i math rocka. W przeszłości zespół poruszał się bardziej w punkowej estetyce (powiązania z Guernica Y Luno). Jest pewien wzór który mówi ,że punkowe korzenie + noise rock = coś dobrego. Stereo to naprawdę ciekawa pozycja. Kilka momentów płyty to naprawdę coś doskonałego. Mam na myśli między innymi otwierający "Upadek systemu swingu" - Instrumentalny utwór oparty w zasadzie na jednym dosyć prostym motywie. Z początku ciche i nieśmiałe plumkanie zamienia się stopniowo w zdeformowany przester. Niestety kolejne utwory psują pierwotne wrażenie, bowiem pojawia się wokal. I nie chodzi tu o jakieś żenujące teksty - bo te są nawet dobre - skromne i wyważone. Irytująca jest maniera wokalna wokalisty. Gdy wchodzi śpiew mam ochotę tylko i wyłącznie na skipowanie kawałków. Tak więc utwory 2,3 i 4 możemy sobie ze spokojem darować, za to kawałek nr. 5 to prawdziwa perełka dla której warto jest zarywać nocki przed kompem wertując dziesiątki stron o muzyce. "Ptaki Czują Jesień" to kompozycja w stylu Sonic Youth z okresu "A Thousand Leaves". Utwór oparty jest na krautrockowej perkusji i prostym basowym motywie. Jest to jeden z tych nielicznych fragmentów na płycie gdzie wokal nie jest żenujący - a wręcz dobry. Bardzo podoba mi się (bądź co bądź licealno-depresyjny - ale z klasą) tekst: wiatr wieje przeze mnie / prawie nic nie ma smaku / zmuszam się do oddechu. Końcówka kawałka to prawdziwa noise-rockowa zagłada. Okolice 10.0 serio. Kolejne dwa utwory to już trochę mniej ciekawe granie (chociaż warto zauważyć "Koniec Nowego Roku". Jazz-Rockowy utwór oparty na repetycji basowego motywu). No i nadszedł czas na utwór ostatni. "Wzmocnione Światła" to podobnie jak "Ptaki Czują Jesień" potężny utwór. O ile jednak w poprzednim przypadku mowa była o Sonic Youth - tutaj bliższe są klimaty Slinta albo Unwound. Miejsce krautrockowej dynamiki zajmuje tutaj synkopowana perkusja. Centralnym momentem utworu jest wejście przesterowanej gitary w połowie utworu. Bardzo mocny - emocjonalny moment. Mocno polecam fanom post-rocka.
Download
Hellhammer - Satanic Rites 7/10
Jedna z demówek legendarnego zespołu. Hellhammer to zespół ze szwajcarii bądący pionierem black-metalu. Młody Tom Warrior zafascynowany brzmieniem brytyjskiego Venom oraz punkowych kapel z drugiej fali, postanowił samemu założyć zespół. Tak się zaczęło. Zespół był przez muzyczną prasę poniżany i mieszany z błotem, jednak mimo to muzyka zespołu stała się inspiracją dla całych zastępów muzyków (w tym mnie - kiedyś dawno temu!). Po dwóch latach istnienia projektu - zespół przekształcił się w Celtic Frost. Przedstawiana demówka zawiera 12 utworów które niektórym bardziej niż z black-metalem będą się kojarzyć z takimi gatunkami jak crust punk czy grunge. Naprawdę ciekawa rzecz, nie tylko dla metalowców.
Download
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz